top of page
pexels-max-deroin-249203.jpg

David Košťák: KARKULKA V SÍTI

Vlci nečíhají jenom v lese, ale i na internetu! Interaktivní pohádka o nástrahách, které na děti číhají na sociálních sítích.

Anotace

Červená Karkulka je na internetu známou osobností. Na Facebooku má spoustu přátel, tancuje na TikToku, svůj život sdílí na Instagramu a na Youtube nahrává videa, jak si složit vlastní červený čepeček. Jenomže vlci nečíhají jenom v lese, ale i na internetu. Jeden takový Karkulce začne psát a vydává se přitom za babičku. 

Pohádka pro první stupeň základních škol má místo vypravěče prohlížeč a důsledně sleduje většinu nástrah, které na děti mohou čekat na internetu. Inscenace zábavnou a často interaktivní formou hledá chyby, kterých se Karkulka na internetu dopustila – s dětmi prohledává její internetové příspěvky v historii a inscenuje lživé zprávy z internetu. 

Cílem inscenace je však upozornit na nástrahy sociálních sítí i dospělé diváky, kteří často vyrůstali v době, kdy k rozvoji internetu teprve docházelo. Pohádka je inspirovaná klasickou pohádkou o Červené Karkulce, ale s jejím dějem nakládá volně, aby seznámila děti a jejich rodiče s principy bezpečnosti na internetu – od pravidel při sdílení soukromí, přes bezpečnost hesel až po kritické myšlení při čerpání informací. 

 

K dispozici je i metodický list pro učitele a pracovní list pro žáky, díky kterým lze rozšířit zážitek z inscenace o základní informace a kreativní úkoly pro dětské publikum.

Autoři inscenace:

Autor: David Košťák

Režie: Hana Marvanová

Výprava: Linda Holubová

HRAJÍ:

Jakub Koudela, Milada Vyhnálková, Lukáš Černoch

 

​Text vznikl za podpory Nadace Český literární fond.

 

Premiéra září 2023.

webcarcool2.png

Foto z inscence

Trailery a videa

bottom of page